kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie?

Przedsiębiorstwa z praktycznie każdej branży są obecnie narażone na zagrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Warto zapoznać się z kluczowymi metodami i rozwiązaniami, które pozwolą zapewnić ochronę firmowych danych i zasobów.

Skala ataków ciągle rośnie

Z roku na rok ataki hakerskie wywierają coraz większy wpływ na działalność firm z całego świata. Szacuje się, że już teraz średni koszt pojedynczego wycieku danych przekroczył 4 miliony dolarów – takie dane możemy znaleźć w raporcie opracowanym przez IBM i instytut Penemon. Badania prowadzone w Polsce przez Check Point Research podają z kolei, że w każdym tygodniu nad Wisłą dochodzi do aż tysiąca ataków hakerskich na firmy. To liczba, która wzrosła aż o 40% w stosunku do roku 2021. Niewiele wskazuje na odwrócenie tego trendu – warto zatem zacząć działać jak najszybciej, wykorzystując najbardziej efektywne z dostępnych rozwiązań.

Cyberbezpieczeństwo w firmie: kluczowe zasady

Jak zadbać o bezpieczeństwo firmy, jej zasobów, przechowywanych danych oraz informacji o klientach czy partnerach biznesowych? Właściwa ochrona wymaga ciągłej pracy na wielu frontach z wykorzystaniem najskuteczniejszych metod. Opracowanie strategii warto zacząć od zidentyfikowania najważniejszych zagrożeń, co pozwoli dostosować właściwą odpowiedź do konkretnych sytuacji, które mogą zakłócić działania biznesu. Do tego zawsze należy zadbać o kilka istotnych metod zapewniających lepszą ochronę danych, takich jak:

  • szyfrowanie przesyłanych informacji,
  • złożona, ale łatwa w obsłudze polityka haseł – dobrze sprawdzi się tu także specjalne oprogramowanie (menedżer haseł),
  • zabezpieczenie fizycznego i cyfrowego dostępu do zasobów,
  • regularne wykonywanie kopii zapasowych.

Ponadto bardzo ważną rolę odgrywa stała edukacja pracowników – zarówno na temat zagrożeń, jak i sposobów radzenia sobie z atakami czy awariami. Warto zaznaczyć, że nawet przy najlepiej przygotowanych systemach największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa firmy są błędy ludzkie.

Backup w ramach Data Center – podstawa bezpieczeństwa i gwarancja sprawnego powrotu do działania

Jedną z najważniejszych, a do tego najskuteczniejszych metod dbania o cyberbezpieczeństwo w firmie jest regularne wykonywanie kopii zapasowych. Warto przy tym zaznaczyć, że tworzenie backupów w ramach własnej infrastruktury często jest dość kiepskim wyborem – w razie awarii lub ataku zarówno oryginalne dane, jak i kopie mogą zostać utracone. Z tego względu zdecydowanie lepszą opcją będzie backup w centrum przetwarzania danych, czyli Data Center.

Co sprawia, że Data Center jest odpowiednim wyborem do kopii zapasowych? To przede wszystkim możliwość zastosowania się do tzw. złotej zasady backupów, czyli reguły „3–2–1”:

  • 3 kopie danych,
  • 2 różne nośniki, na których przechowywane są informacje,
  • 1 kopia w miejscu innym niż główna lokalizacja firmy – na przykład u zewnętrznego dostawcy.

Jak skorzystać z tego typu usług? Nie trzeba szukać daleko – firmy udostępniające takie rozwiązania działają także w Polsce. Za przykład może posłużyć INEA, która dysponuje własnym, ściśle zabezpieczonym centrum przetwarzania danych położonym niedaleko Poznania.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij