kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Praca

Kiedy wykorzystujemy katafalki?

Kiedy wykorzystujemy katafalki?

Pogrzeb to podniosła i poważna ceremonia. Towarzyszy jej szczególna, spokojna i smutna atmosfera. Dla rodziny zmarłego, ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie
i dekoracja miejsca ceremonii. Dowiedz się, w jakich okolicznościach i kiedy wykorzystujemy katafalki? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest katafalk
  • jak wygląda dekoracja katafalków
  • gdzie wykorzystujemy katafalki

Co to jest katafalk?

Katafalk to specjalne podwyższenie, na którym stawia się trumnę podczas uroczystości związanych z pogrzebem. Konstrukcja katafalku jest solidna i prosta. Materiałem z którego wykonany jest najczęściej to drewno. Wysokość mieści się pomiędzy 60-100cm. Zestaw dwóch katafalków może ważyć ponad 100kg. Katafalk zazwyczaj pomalowany jest na czarno lub jest obity kirem. Umieszczane przy nim dekoracje, noszą nazwę castrum doloris, które miały podkreślić uroczystość pogrzebową.

Udekorowanie katafalku

Katafalk oprócz praktycznej funkcji podtrzymywania trumny, posiada również aspekt dekoracyjny. Podczas uroczystości bliscy zmarłego przynoszą wiązanki ze wstęgami które symbolizują ostateczne pożegnanie ze zmarłym. Złożenie kwiatów to powszechnie przyjęty w naszej kulturze zwyczaj, poprzez który wyrażamy szacunek dla zmarłego. Przyjęte jest że wielkość wiązanki zależy głównie od stopnia bliskości i spokrewnienia ze zmarłym. Niekiedy jednak zdarza się sytuacja, że zmarły nie życzył sobie przynoszenia kwiatów na swój pogrzeb. Wtedy należy to uszanować i zostawić katafalk bez dekoracji. Zobacz dostępne katafalki na Wszystkodlaparafii.pl – to miejsce w którym znajdziesz wszystko co potrzebne w twojej parafii. Posiadają szeroki asortyment podwyższeń na trumnę. 

Gdzie wykorzystujemy katafalki?

Jeśli chodzi o wykorzystanie katafalków, wyróżniamy kilka najczęstszych miejsc. Jeszcze przed główną ceremonią możemy je spotkać w kaplicy, w której są odprawiane modlitwy w intencji osoby zmarłej. Kolejnym miejscem jest kościół, kiedy to odprawiana jest msza pogrzebowa, która jest organizowana przez rodzinę zmarłego. Wtedy katafalk zostaje odpowiednio przygotowany do udekorowania go wiązankami i kwiatami. Następnie wykorzystuje się je już bezpośrednio na cmentarzu, kiedy kapłan wygłasza ostatnie modlitwy związane z ceremonią. Rzadziej spotykanym miejscem, gdzie wykorzystuje się katafalki, jest dom zmarłego, które są wykorzystywane podczas ostatniego pożegnania rodziny ze zmarłym. Zazwyczaj stosowane są w domu pogrzebowym, lub tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w kaplicy.

Udostępnij