kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesFinanse

Rodzaje kryptowalut i ich znaczenie

Rodzaje kryptowalut i ich znaczenie

W przeciągu ostatnich lat zostało stworzonych bardzo dużo cyfrowych pieniędzy takich jak kryptowaluty. Sam Bitcoin już nie jest tak popularny, ale również Ethereum czy Ripple. Wzrosło zainteresowanie na te produkty nie tylko przez inwestorów, ale również zwykłych ludzi chcących inwestować swój kapitał. W dzisiejszych czasach istnieje już tysiące kryptowalut o różnym przeznaczeniu technicznym. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie znaczenie mają pieniądze cyfrowe
 • jaka jest różnica między tokenem a monetą
 • jakie są najpopularniejsze kryptowaluty
 • oraz jakie są rodzaje tokenów

Sprawdź również: https://kongresprawapracy.pl/czy-warto-inwestowac-w-kryptowaluty/

Pieniądze cyfrowe i ich znaczenie

W 2009 roku na rynek został wprowadzony Bitcoin. Zyskała ona bardzo dużą popularność przede wszystkim ze względu na to, że działa bez kontroli oraz regulacji bankowych czy domów inwestycyjnych i rządów krajów. Od debiutu Bitcoina powstało tysiące monet oraz tokenów, które oferują wiele aktywów cyfrowych, które posiadają różne profile techniczne i mają różnorakie przeznaczenie.

kryptowaluty, tokeny

Token a moneta

Często zamiennie stosuje się słowa token i moneta, ale należy wiedzieć, że różnica między nimi jest duża. Różnica jest głównie na tle technicznym. Monety są natywnymi kryptowalutami łańcucha bloków, na którym działają. Bitcoin to moneta, ponieważ działa na blockchainie Bitcoina.Ether to również moneta, ponieważ działa na blockchainie Ethereum. Teher jest już na przykład tokenem. A dlaczego? Twórca tego tokena stworzył go do tego aby działał w Ethereum, a nie na własnym blockchainie.Cardano jest monetą, ponieważ działa na swoim blockchainie, a Uniswap jest tokenem i działa na Etherum.

Takie różnice techniczne nie mają bardzo dużego znaczenia, bo tokeny i monety odnoszą się wspólnie do jednostek wartości, które są przechowywane w łańcuchu bloków. I tokeny i monety są kryptowalutami.

Najpopularniejsze rodzaje kryptowalut

W ciągu ostatnich lat powstało bardzo dużo kryptowalut. Stwierdza się, że przez ostatnie kilka lat powstało więcej kryptowalut niż tradycyjnych jednostek monetarnych z wielowiekową lub wieloletnią historią. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze kryptowaluty i ich krótka charakterystyka.

 • Bitcoin – jest pierwszą powstałą kryptowalutą. Z racji tego, że powstała jako pierwsza jest najbardziej rozpoznawalna. Bitcoin powstał w oparciu o technologię rozproszoną blockchain. Nazywa się to inaczej rozproszona baza danych. Bitcoin wciąż jest jest liderem na rynku kryptowalut. Wciąż nie wiadomo kto jest twórcą tej kryptowaluty. 
 • Etherum – ta waluta powstała w 2015 roku. Podobnie jak Bitcoin również wykorzystuje technologię łączenia bloków. Różni się od wiodącej waluty, że oprócz przesyłu kapitału pozwala również na tworzenie tzw Inteligentnych kontraktów (ang. Smart Contracts). Są to zaprogramowane algorytmy do wykonywania określonych, unikalnych czynności.
 • Ripple – firma Ripple jest stworzycielem każdej jednostki tej kryptowaluty i jest jej jedynym dystrybutorem.Ripple nie postawiło na blockchain jak powyższe waluty, ale skupiło się na innej technologii. 

Rodzaje tokenów

 • Tokeny utility – są to inaczej tokeny użytkowe, które są przeznaczone do określonego celu. Są one zwykle używane w kontekście platformy lub aplikacji, dla której zostały stworzone. Najpopularniejszy token użytkowy to główne opcja funkcji płatności za zakupy.
 • Tokeny security – tokeny zabezpieczające działają w bardzo podobny sposób, jak tradycyjne papiery wartościowe. Niektóre tokeny muszą być zabezpieczone innymi aktywami światowymi. Na przykład token PAX Gold jest wspierany złotem. Te tokeny mogą działać również jako akcja lub udział w firmie.
 • Governance tokeny – inaczej są to tokeny zarządzania. Za ich pomocą, użytkownicy kształtują przyszłość sieci. Pozwalają one przede wszystkim na głosowanie demokratyczne.
 • NFT – są to inaczej tokeny niewymienne. Wykorzystują technologię blockchain do zaprezentowania czegoś co jest unikalne. Bywa to zazwyczaj dzieło sztuki lub jakiś unikatowy przedmiot w grze. NFT tworzy również unikalny kod, który potwierdza własność za pomocą niemożliwego do podrobienia kodu.
 • Stablecoiny – pomimo swojej nazwy, to w rzeczywistości tokeny, a nie monety. Stablecoiny są powiązane z aktywami ze świata rzeczywistego i walutami fiat, takich jak np dolar amerykański czy euro. Są to stabilne waluty i nie grożą im duże wahania.
 • Tokeny nagród (rewards tokens) – jest to system tokenów reputacji w niektórych aplikacjach blokchainu. Tokeny te zazwyczaj są wręczane klientom jako nagroda za zaangażowanie. Jest to podobny sposób jak wystawianie opinii w popularnych aplikacjach przejazdowych.

Podsumowując, kryptowaluty z dnia na dzień coraz bardziej zyskują na popularności. Warto zainteresować się tematem, gdyż jest to alternatywa dla obecnych walut i niezależnie od sytuacji politycznej są one dobrym sposobem na wzbogacenie się. Jednak należy uważać – tylko specjaliści w tej dziedzinie są w stanie podejmować odpowiednie decyzje finansowe. Również są narażone na ryzyko.

Udostępnij