kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesFinanse

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

W obecnych czasach inwestycja w kryptowaluty stała się bardzo popularna. Warto dowiedzieć się, czy inwestowanie w kryptowaluty jest opłacalne i co to są koparki bitcon.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co to jest kryptowaluta
  • jak wygląda kopanie kryptowalut

Sprawdź także: https://kongresprawapracy.pl/rodzaje-kryptowalut-i-ich-znaczenie/

Co to jest kryptowaluta?

Należy pamiętać, że koncepcja kryptowalut powstała już kilkanaście lat temu, lecz temat co pewien czas wraca do nas jak bumerang. W przypadku kryptowalut mamy do czynienia ze szczególnym przypadkiem waluty wirtualnej. Jest do zdecentralizowany system księgowe, który bazuje na kryptografii i przechowuje informacje o stanie posiadania danych walut.

Warto podkreślić, że mechanizm jest zaprojektowany w taki sposób, iż stan posiadania jest związany z poszczególnymi węzłami systemu. W takim przypadku kontrolę nad portfelem ma tylko posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego. Tego typu rozwiązanie uniemożliwi dwukrotne wydanie takiej samej jednostki. Jeśli mowa o zaletach kryptowalut, to przede wszystkim pozwalają one na dokonywanie operacji przy praktycznie zerowym koszcie transakcji.

Oprócz tego zawierają się niesamowicie szybko, bez żadnych pośredników czy organu nadzorującego. Trzeba też wspomnieć o tym, że oprogramowanie ,,open-source” przekłada się bezpośrednio na transparentne działanie system. Bardzo dużym atutem będzie również wysokie bezpieczeństwo transakcji. Jeśli mowa o samej inwestycji w kryptowaluty, to trzeba zaznaczyć, że jest to bardzo ryzykowna forma inwestycji, jednakże można zarobić o wiele więcej, niż w przypadku np. tradycyjnej giełdy papierów wartościowych. W skrócie: na kryptowalutach można zarobić potencjalnie dużo więcej, ale można również sporo stracić.

kryptowaluta

Kopanie kryptowalut

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działają koparki kryptowalut. Trzeba pierw zaznaczyć, że kryptowaluty działają w oparciu o rozproszoną sieć peer-to-peer. Należy pamiętać, że podstawą funkcjonowania jest weryfikacja przeprowadzanych transakcji oraz dodawanie ich do publicznego rejestru blockchain. Ponadto określenie kopanie kryptowalut pochodzi od zastosowanego mechanizmu. W przypadku kopania kryptowalut kluczową rolę odgrywać będą węzły sieci, które zajmują się porządkowaniem informacji w tak zwane bloki. Warto zaznaczyć, że proces zaczyna się od zahaszowania każdej transakcji w puli. W przypadku gdy odkryje się poprawnego hasha przyznawana będzie nagroda, czyli jednostka kryptowaluty o danej wartości – węzeł przekazuje swój blok do sieci. Należy pamiętać, że szybkość odkrycia poprawnego hasha będzie uzależniona od zastosowanej mocy obliczeniowej, czyli większe szanse da mocniejsza koparka. Z tego powodu górnicy łączą moce w tak zwane baseny wydobywcze (mining pools). W przypadku sukcesu operacji, wszyscy członkowie kopalni dostaną część jednostki proporcjonalną do udostępnionej mocy obliczeniowej. W kwestii opłacalności koparek, to najważniejszą kwestią będzie opłacalność użycia sprzętu. Wszystkie karty oferują różne wydajności w kopaniu – najczęściej podawaną w MH/s. W czasie obciążenia pobierana jest energia elektryczna, za którą należy zapłacić.

Udostępnij