kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Przydatne cechy charakteru wspierające poznawanie ludzi

Przydatne cechy charakteru wspierające poznawanie ludzi

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak poznawać ludzi i poszerzyć grono znajomych, z którymi można spędzać czas w interesujący sposób. Współcześnie, w dobie pandemii, kiedy tak wiele osób pracuje zdalnie i coraz rzadziej wychodzi z domu do biura, poznawanie ludzi jest trochę utrudnione. Mimo wszystko jest to pewna umiejętność, którą można rozwijać. Poniżej podpowiadamy, które przydatne cechy charakteru wspierają komunikatywność i sprawiają, że inni chcą się z nami zaprzyjaźnić.

Jak poznawać ludzi?


W pewnym wieku poznawanie nowych ludzi staje się coraz bardziej utrudnione. Z reguły najwięcej znajomych poznajemy w czasach szkoły średniej lub studiów, kiedy to częściej wychodzi się na imprezy, do klubu, gdzie po prostu łatwo o poznanie innych Jeżeli życie jest ustabilizowane, a jego integralną część stanowi praca i rodzina, na poznawanie ludzi zwyczajnie można nie mieć czasu i przestrzeni. W takich sytuacjach doskonałą pomocą są jednak aplikacje internetowe, na przykład związane z social mediami bo właśnie tam można poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach, stylu życia, wcześniej zaczynając od obserwowania swoich profil i nawzajem i wymieniania się komentarzami. Coraz więcej ludzi decyduje się na skrócenie dystansu i przejście ze znajomości wirtualnej do znajomości w tak zwanym realu.

Cechy charakteru ułatwiające poznawanie ludzi


Czasami można odnieść wrażenie, że niektórzy zwyczajnie urodzili się po to, aby brylować w towarzystwie. Nie mają najmniejszych problemów z poznawaniem ludzi, a z każdego przypadkowego spotkania z nową osobą potrafią mieć satysfakcjonujące znajomości i kontynuować je później. Jakie cechy charakteru lub umiejętności wspierają taką postawę? Między innymi otwartość i komunikatywność. Ekstrawertycy, a zatem osoby lubiące mieć sporo towarzystwa i aktywne życie społeczne, z reguły do kontaktów z ludźmi podchodzą w sposób otwarty. Nie boją się pierwsi nawiązywać konwersacji, zapytać o numer telefonu lub e-mail. Takie postawy bardzo wspierają budowanie nowych znajomości, które można mieć zarówno na gruncie prywatnym, jak też zawodowym. W przypadku profesjonalnej sfery życia mówi się nawet o networkingu, a zatem właśnie poszerzaniu grona potencjalnych klientów czy odbiorców swoich działań poprzez spotykanie się.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?


Podczas szkoleń dotyczących komunikacji interpersonalnej, asertywności, relacji międzyludzkich, bardzo często zwraca się uwagę na siłę pierwszego wrażenia. Podkreśla się, że tworzy się je tak naprawdę w ciągu pierwszych 30 sekund. Na pierwsze wrażenie składa się między innymi to, jak wyglądamy, jak komunikujemy się niewerbalnie poprzez mimikę twarzy czy ton głosu. Jak zatem robić dobre pierwsze wrażenie w relacjach towarzyskich? Zwracać większą uwagę na swoją ekspresję emocji, być jej świadomym. W prawidłowy sposób dobierać strój oraz makijaż do sytuacji, opowiadać o swoich zainteresowaniach, pasjach. Można się tego nauczyć, zwiększając między innymi świadomość siebie i swoich mocnych stron.

Udostępnij