kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

PracaRozwój osobisty

Medytacja – szybki sposób na stres

Medytacja – szybki sposób na stres

Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy zabiegani. Tysiące spraw na głowie, mnóstwo odłożonych rzeczy na później i ciągły stres towarzyszą nam na co dzień. Taki styl życia niestety może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Życie w ciągłym biegu i stresie w konsekwencji może nawet sprawić, że popadniemy w depresję lub zachorujemy na raka. Jak temu zapobiec? Czy medytacja może pomóc?

Co to jest medytacja?

Od paru lat coraz więcej w mediach mówi się o medytacji. Jest to metoda, która ma wprowadzić człowieka w odmienny stan. Chodzi o to, aby zagłębić się w siebie i wyłączyć na ten czas wszystkie myśli. Medytacja to zagłębianie się we wnętrzu samego siebie. Jest wiele rodzajów medytacji. Każda z nich ma jednak jeden cel – chodzi o rozluźnienie się i relaks. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, aby całkowicie zmienić swój świat.

Medytacja co daje?

Jeśli będziemy medytować regularnie, to już po kilku dniach zauważymy zmiany w sobie i w naszym otoczeniu. Będąc przez większość czasu w biegu, nie mamy czasu skupić się na rzeczach ważnych i na sobie. Medytacja pozwala nam na kilka chwil wyłączyć się z tego świata. Zapominamy o tym, co mamy zrobić i jakie problemy mamy. Tych kilka chwil działa cuda. Medytując, zauważymy już po tygodniu, że łatwiej przychodzi nam rozwiązywanie problemów. Znacznie mniej będziemy się denerwować i popadać w stres. Medytacja pozwala zresetować swój umysł i prowadzi w konsekwencji do szczęścia. Zaczynamy się więcej uśmiechać, widzimy otaczający nas piękny świat i stajemy się również lepszymi ludźmi. Medytując, oddziałujemy również na całe nasze otoczenie. Ludzie przebywający wśród nas stają się także spokojniejsi.

Jak medytować?

Jest wiele metod medytacyjnych. Medytacja ma nas odprężyć. Nie możemy się zmuszać do czegoś, co nie sprawi nam radości. Dlatego ważne jest wybranie najlepszej dla nas metody. Ważne jest regularne medytowanie. Również należy medytować mniej więcej o tej samej porze dnia. Najlepszym czasem jest wczesny poranek, kiedy jeszcze wszyscy śpią i jest cisza. Również wieczór jest dobrym momentem, aby wyciszyć się przed snem. Czas medytacji zależy od nas. Jednak najlepiej poświecić minimum 15 minut dziennie. Najlepsze i najszybsze efekty przyniesie medytowanie dwa razy dziennie, rano i wieczorem po 30 minut lub po godzinie. Ważne jest dobranie odpowiedniej pozycji medytacyjnej. Musimy czuć się komfortowo i musi być nam wygodnie. Ważne jest także to, aby nikt nam nie przeszkadzał.

Metody medytacji

Jest wiele metod, dlatego warto przed rozpoczęciem medytacji zapoznać się z kilkoma z nich. Na początek najlepiej jest rozpocząć medytację od skupiania się na jednym przedmiocie. Możemy także medytować przy dźwiękach odpowiedniej muzyki i skupiać się na niej. Jest także medytacja śmiechu. Polega ona na tym, że najzwyczajniej w świecie śmiejemy się na głos przez przynajmniej pięć minut. Bardzo dobrą metodą medytacji jest także praktyka życzliwości. Polega ona na przekazywaniu innym osobom szczęścia, uśmiechu i radości, dlatego możemy ją praktykować wszędzie.

Udostępnij