kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Rozwój osobisty

Jak dbać o zdrowie psychiczne i rozwój duchowy?

Jak dbać o zdrowie psychiczne i rozwój duchowy?

Zdrowie psychiczne według WHO oznacza pełny dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny. Dzięki niemu każda jednostka jest w stanie dobrze radzić sobie ze stresem, wydajnie pracować i żyć wspólnie z ludźmi w jednym społeczeństwie. Czy zdrowie psychiczne jest powiązane z rozwojem duchowym?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • czym jest zdrowie psychiczne
 • jak dbać o zdrowie psychiczne
 • co to jest rozwój duchowy
 • jak zadbać o rozwój duchowy

Sprawdź również: https://kongresprawapracy.pl/medytacja-szybki-sposob-na-stres/

Czym jest zdrowie psychiczne?

„Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności’’ – definicja WHO

Trzeba uświadomić sobie, że wieloznaczność terminu zdrowia psychicznego jest skategoryzowana, bo tak naprawdę w wielu państwach i różnych kulturach pojęcie może różnić się od siebie. Wielu psychologów i ekspertów zgadza się natomiast z faktem, iż zdrowie psychiczne i zaburzenia  psychiczne nie są dla siebie jednoznaczne. Oznacza to, że gdy nie mamy diagnozy choroby psychicznej nie oznacza to, że nie możemy mieć uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Należy pamiętać, że zdrowie psychiczne jest nieodłącznym elementem zdrowia i należy o nie dbać z taką samą uwagą oraz w miarę możliwości skupić się na profilaktyce. 

zdrowie psychiczne

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Odpowiednia profilaktyka i zapobieganie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie zdrowia psychicznego. Należy pamiętać również o tym, że gdy tylko coś się dzieje podejrzanego należy zgłosić się do specjalisty.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

 1. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio długi sen. Regeneracja wpływa na zdrowie mózgu oraz jego funkcjonowanie w dzień. Sen długości 7-9 godzin dobrze wpływa na nas samych oraz na skupienie się w ciągu dnia.
 2. Zdrowe odżywianie i odpowiednie nawodnienie również zdecydowanie wpływają na odpowiedni stan zdrowia psychicznego. Spożywanie nieprzetworzonego jedzenia sprawia, że czujemy się lekko, a metabolizm naszego organizmu działa na nas korzystnie. 
 3. Aktywność fizyczna, którą regularnie wykonujemy wpływa na rozluźnienie mięśni oraz produkcję endorfin, czyli “hormonów szczęścia”.
 4. Relacje społeczne są odpowiednią odpowiedzią na to jak dbać o zdrowie psychiczne. Rozmowa z najbliższymi podczas której możemy wiele z siebie wyrzucić, sprawia, że czujemy się lepiej. Rozmowa naprawdę może zdziałać cuda i spowodować, że jest o wiele lepiej.

Co to jest rozwój duchowy?

Aby odpowiedzieć sobie co to jest rozwój duchowy, warto wspomnieć o rozwoju osobistym. Rozwój ososbisty służy, aby rozwinąć nasza osobowość by życie było bardziej komfortowe. Przykładem rozwoju osobistego może być czytanie książek, wystąpienia publiczne, praca z emocjami itp. Te wszystkie rzeczy mają na celu szybsze i efektywniejsze osiąganie celów życiowych.

Rozwój duchowy natomiast nie polega na rozwijaniu umiejętności, ale uświadomieniu sobie, że realizowanie celów wcale nie przynosi szczęścia. Również rezygnuje się z dobrobytu rzeczy materialnych. Rozwój duchowy sprawia, że bardziej doceniamy teraźniejszość i każda chwilę. Należy docenić każdy moment swojego życia, gdyż jest on darem. Należy skupić swoje życie nie na dobrach materialnych, tylko na TU I TERAZ.

Jak zadbać o rozwój duchowy?

Dbałość o rozwój duchowy można rozpocząć w każdej chwili. Warto się skupić na kilku istotnych rzeczach, którymi są:

 1. Bycie tu i teraz. Często myśli typu “byłbym szczęśliwy, gdybym zmienił pracę, kupił dom oraz był bogaty” sprawiają, że często uzależnione są nasze szczęście od dobra materialnego. Należy pozbyć się takiego myślenia i bardziej korzystać z życia codziennego.
 2. Praktykowanie wdzięczności. Jest to bardzo łatwe ćwiczenie sprawiające, że czuję się pełnię i obfitość z każdego spędzonego dnia.
 3. Podsumowanie tego na co ma się wpływ a na co nie. Takie podsumowanie robione raz na tydzień powoduje, że nie przejmujemy się rzeczami na które nie mamy wpływu i cieszymy się z tego co mamy.
 4. Współodczuwanie jest bardzo ważne, bo rozwój duchowy nastawia na potrzebę pomocy innym oraz dzielenia się z nimi. Pomoc innym i wspólne współodczuwanie sprawia, że czujemy się zżyci ze wspólnotą.
 5. Duchowe podróże. Czasem podróż na kilka dni, aby się wyciszyć i wejść w głąb siebie. Przebywanie w ciszy sprawia, że nasz duch będzie bardzo wzmocniony.
 6. Otwartość oraz nauka. Otwartość na inne osoby, kultury oraz nauka od nich sprawiają, że sami czerpiemy z tego i uczymy się nowych sytuacji życiowych.

Podsumowując rozwój zdrowia duchowego oraz dbałość o zdrowie psychiczne sprawia, że życie jest zdecydowanie lepsze, a sami jesteśmy o wiele bardziej szczęśliwsi. 

Źródło:Definicja zdrowia psychicznego, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdrowie_psychiczne
[01.11.2022r.]

Udostępnij