kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Rozwój osobisty

Światła przednie samochodu: rodzaje, funkcje i ich wpływ na widoczność

Światła przednie samochodu: rodzaje, funkcje i ich wpływ na widoczność

Można wymieniać różne kwestie, które dla kierowcy są istotne podczas jazdy, ale jednej nie można odmówić, że jest absolutnie niezbędna w każdym przypadku. Jest nią to, że kierowca musi widzieć co znajduje się przed samochodem. Bez odpowiedniej widoczności normalna jazda jest zwyczajnie niemożliwa. W ciągu dnia, kiedy świeci słońce, jakość oświetlenia przedniego schodzi na boczny tor i polega głównie na uniknięciu mandatu. Kiedy jednak zapada zmrok lub warunki na drodze ulegają pogorszeniu, to reflektory przednie stają się nagle jedną z najważniejszych części w samochodzie. Między innymi dlatego warto zadbać o to, aby oświetlenie Twojego samochodu było zawsze w możliwie najlepszym stanie.

 

Rodzaje świateł samochodowych

Lampy przednie w samochodach osobowych można podzielić na kategorie odpowiadające zastosowanej technologii. Wyróżniamy więc kilka podstawowych: lampy halogenowe, lampy ksenonowe, lampy LED i najnowocześniejsze, lampy laserowe. Wszystkie te rodzaje lamp można spotkać aktualnie na polskich drogach i wszystkie mają swoje wady i zalety.

Lampy halogenowe to obecnie najpopularniejszy typ lamp samochodowych. Można je znaleźć w większości popularnych modeli samochodów ze średniej i niskiej półki. Zalety tych lamp wynikają z ich powszechności. Są nimi więc niska cena i duża dostępność. Jeśli natomiast chodzi o wady, to wynikają one z nieco już przestarzałej technologii. W lampie halogenowej źródłem światła jest bowiem rozgrzany metalowy drucik, podobny do tych ze standardowych żarówek, które jeszcze nie tak dawno można było znaleźć w każdym polskim domu.

Obecnie jednak w motoryzacji widzimy pewien ruch, przypominający nieco zmianę żarówek, jaka miała miejsce w naszych domach kilka lat temu. Branża przechodzi z żarówek halogenowych, na żarówki oparte o diody LED. Zastosowanie technologii półprzewodnikowej pozwala bowiem znacznie poprawić wydajność żarówki. Dzięki temu żarówka LED większość pobieranego przez siebie prądu zamienia w światło, a nie jak starsze żarówki w ciepło. Lepsza wydajność to nie tylko niższy pobór energii, ale ogólnie niższe koszty eksploatacji i dłuższa żywotność. Dlatego to właśnie ten rodzaj oświetlenia przedniego polecamy.

Materiał zewnętrzny

 

Udostępnij