kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Praca

Łączniki stabilizatora — czy warto wymieniać je profilaktycznie?

Łączniki stabilizatora — czy warto wymieniać je profilaktycznie?

Łączniki stabilizatora to niewielkie metalowe pręty zakończone ustawionymi pod kątem 90 stopni śrubami, dzięki którym stabilizator poprzeczny może działać. Jako że są to stosunkowo tanie części, bo wymiana jednego takiego elementu to koszt około 50-100 zł, to wiele osób rozważa profilaktyczną wymianę tych części na nowe podczas remontu zawieszenia. To czy warto taką praktykę stosować będziemy rozważać w tym wpisie.

Nasze rozważania rozpoczniemy od tego, za co odpowiedzialny jest stabilizator poprzeczny, którego prace łącznik stabilizatora umożliwia. Element ten dba o to, aby podczas pokonywania zakrętów nie pojawiały się zbyt duże przechyły nadwozia i aby oba koła miały możliwie dobry kontakt z nawierzchnią. Dzięki temu samochód ma lepszą przyczepność, zachowuje się w zakrętach pewniej a układ kierowniczy jest bardziej precyzyjny.

Wraz z upływem czasu i pokonywanych kilometrów łączniki stabilizatora ulegają stopniowemu zużyciu i pojawiają się na nich luzy. Początkowo jest to praktycznie niezauważalne, ale wraz z pogłębianiem się zużycia zaczynają się pojawiać różne objawy wskazujące na zbliżającą się konieczność wymiany tych elementów. Do najważniejszych objawów zużytych łączników stabilizatora należą:

  • Podejrzane dźwięki wydobywające się z okolicy kół podczas skręcania

  • Większe przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów

  • Mniej precyzyjny układ kierowniczy

  • Trudności w utrzymaniu prawidłowego toru jazdy

Jeśli odczuwasz wymienione powyżej symptomy uszkodzenia łączników stabilizatora, to musisz poprosić swojego mechanika o sprawdzenie układu kierowniczego i wymienić łączniki stabilizatora na nowe. Możesz w takiej sytuacji skorzystać z tego linku: https://www.signeda.pl/czesci-podwozia-c1338/czesci-zawieszenia-i-amortyzatorow-c2721/lacznik-stabilizatora-c2928 i kupić te elementy nieco taniej. Co jednak w sytuacji, w której rozważasz profilaktyczną wymianę łączników? Oczywiście możesz to zrobić i dzięki temu mieć pewność, że są one sprawne. Jeśli jednak twój mechanik uzna, że części te są w 100% sprawne, to możesz zrezygnować z takiej wymiany.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij