kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Finanse

Leasing operacyjny a finansowy – poznaj zalety

Leasing operacyjny a finansowy – poznaj zalety

Wiele firm decyduje się na leasing, bo dzięki temu możliwe staje się między innymi zachowanie płynności finansowej, powiększenie floty pojazdów bez konieczności zamrażania gotówki. Wszystko odbywa się na przejrzystych zasadach. Można także liczyć na stabilną formę inwestowania. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj leasingu wybrać. Dla jednych najbardziej korzystny będzie leasing operacyjny. Z kolei inni przedsiębiorcy zdecydują się na wariant finansowy. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy.

Czy warto wybrać leasing operacyjny?

W przypadku leasingu operacyjnego nie ma potrzeby wpłacania całego produktu VAT od razu. Jego niewielka część staje się składową comiesięcznej raty. Kolejną kwestią jest możliwość wykupienia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy w atrakcyjnej cenie. Oczywiście nie ma takiej konieczności, równie dobrze można zdecydować się na wybranie czegoś zupełnie innego. Przy leasingu operacyjnym opłata wstępna, koszt eksploatacyjny i rata składają się na koszty uzyskania przychodu. Można wobec tego liczyć na zredukowanie podstawy opodatkowania i uchronić się przed wysokimi podatkami.

Dla kogo będzie leasing finansowy?

Jeśli ktoś decyduje się na leasing finansowy, to nie musi martwić się żadnymi ograniczeniami dotyczącymi trwania umowy. Możliwe staje się jej podpisanie na dowolny okres. Kolejnym plusem będzie bezproblemowe skorzystanie z indywidualnej i przyspieszonej stawki amortyzacji. Można dzięki temu wliczyć spore wydatki w koszty uzyskania przychodu. Jeśli ktoś nie chce angażować własnych środków w dużej ilości, to warto pomyśleć o leasingu finansowym jako korzystnym sposobie finansowania. Kwestie dotyczące minimalnego okresu trwania umowy są ustalane indywidualnie między firmą leasingową i przedsiębiorcą. W leasingu finansowym podatek jest obliczany w całości od razu, co dla niektórych stanowi zaletę. Będzie to też dobre rozwiązanie przy niskiej stawce amortyzacji. Jeśli komuś zależy na tym, aby stać się właścicielem przedmiotu leasingu od początku trwania umowy, to powinien pomyśleć właśnie o leasingu finansowym.

Leasing operacyjny a finansowy – co wybrać?

Różnice między leasingiem finansowym i operacyjnym są duże, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad tym, które rozwiązanie ostatecznie wybrać, co będzie najbardziej opłacalne. Kluczowe staje się to, aby dobrać rodzaj leasingu do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Duże znaczenie ma oczywiście charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Leasing finansowy można polecieć przedsiębiorcom, którzy korzystają ze sprzętu objętego stawką podatku poniżej 23%. Będzie to także świetna opcja, jeśli możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacji. Jeżeli problemem jest brak możliwości poniesienia dużych nakładów finansowych, to najkorzystniejszy staje się leasing operacyjny. Wynika to z możliwości rozliczenia wartości podatku VAT na raty. Kolejną zaletą będzie wliczenie raty leasingowej w koszty uzyskania przychodu.

Udostępnij