Kasjer to zawód, z którym spotykamy się na co dzień. Odwiedzając sklepy, niezależnie od ich branży, mamy do czynienia z kasjerami. Przeważnie tę pracę traktuje się jako niezbyt dochodową, a przy tym nie najlżejszą, jednak nie brakuje osób szukających pracy na tym stanowisku. Na czym polega ten zawód i jaką pracę jako kasjer można znaleźć w Warszawie?
Kasjer – kto to?
Ten bardzo powszechny zawód możemy spotkać w branży handlowo-usługowej, czyli tam, gdzie sprzedawany jest jakiś towar lub usługa. Typowym miejscem pracy kasjerów są sklepy osiedlowe, sieciówki, lub duże markety.
Stanowiskiem pracy jest kasa, gdzie pracownik kasuje produkty skanując kody kreskowe towarów, wystawia rachunek lub fakturę jako dokument kupna-sprzedaży, przyjmuje od klienta należną zapłatę i wydaje resztę. Kasjer obsługuje kasę fiskalną i terminal płatniczy.
Niezależnie od profilu działalności miejsca pracy, kasjer jest pracownikiem działu handlowo-sprzedażowego. Może on być zatrudniony w sklepach oferujących produkty codziennego użytku (np. w sklepie spożywczym, wielobranżowym, monopolowym) lub w sklepach specjalizujących się w konkretnej dziedzinie (np. w sklepie meblowym, odzieżowym, plastycznym, papierniczym, zoologicznym), w salonach świadczących różne usługi (np. w salonach sieci komórkowych) a także w hurtowniach.
Stanowisko kasjera-sprzedawcy
Zawody kasjera i sprzedawcy nie muszą polegać na tym samym. Sprzedawca jest osobą obsługującą klienta, nim ten dotrze do kasy. Doradza mu zakup pewnych produktów, pomaga określić ich lokalizację wśród alejek sklepu, informuje o promocjach. Kasjer natomiast zajmuje się rozliczeniami finansowymi z klientem, przyjmuje płatności i wydaje resztę. Choć te stanowiska mogą funkcjonować oddzielnie od siebie, bywa i tak, że łączone są w jedno. Taką osobę określamy mianem kasjera-sprzedawcy.
Jakie są obowiązki kasjera?
Zakres obowiązków kasjera:
- obsługa kasy fiskalnej i terminala płatniczego;
- skanowanie kodów kreskowych produktów;
- przyjmowanie zapłaty od klienta, wydawanie mu reszty;
- informowanie klientów o prowadzonych przez sklep programach lojalnościowych;
- dbanie o stanowisko pracy, utrzymanie kasy w porządku;
- przyjmowanie zwrotów i reklamacji od klientów;
- weryfikacja wieku klienta, jeśli ten chce kupić produkt dostępny tylko dla pełnoletnich (np. papierosy, alkohol);
- kontrola cen towarów na półkach;
- czynności magazynowe związane z odbieraniem dostaw i rozmieszczeniem towarów na półkach sklepowych;
- udzielanie klientom rad i pomocy, gdy ci szukają danego produktu;
- drobne prace porządkowe (np. mycie podłogi).
Oczywiście nie w każdej pracy kasjer robi dokładnie to samo. Często ma to związek z tym, jakie są inne stanowiska w danym miejscu pracy. W większych sklepach może istnieć np. centrum obsługi klienta, które rozpatruje reklamacje, skargi i przyjmuje zwroty od klientów. Może też być tak, że pracami magazynowymi zajmują się wyłącznie osoby zatrudnione na stanowisku magazynierów. W związku z tym, realizacja części zadań przypada innym pracownikom. Zakres obowiązków kasjera zależy od oczekiwań pracodawcy, a także od typu umowy, na którą jesteśmy zatrudnieni.
Kasjer – formy zatrudnienia
Osoba zatrudniona jako kasjer przeważnie nie zarabia dużo, ale pracodawcy i tak często starają się dodatkowo oszczędzić na pracowniku. W związku z tym kasjerzy nie zawsze zatrudnieni są na umowę o pracę, ale również na umowę zlecenie lub o dzieło.
Będąc zatrudnionym na umowę o pracę możemy otrzymać mniejsze wynagrodzenie “na rękę” niż w przypadku umów zlecenia czy o dzieło, ale nie należy zapominać o korzyściach jakie oferuje pracownikowi. Umowa o pracę gwarantuje nam stałą pensję, urlop, zapewnia nam ubezpieczenia oraz składki emerytalne.
Powyższych benefitów nie oferuje umowa zlecenia, jednak możemy się na nią zdecydować, jeśli zależy nam na wyższym wynagrodzeniu netto. To, o czym jednak nie wolno nam zapomnieć, to prawa pracownicze. Określają one, że nie powinniśmy się zajmować niczym spoza zakresu naszych obowiązków. W związku z czym, pracodawca nie powinien zlecać osobie zatrudnionej na umowę o dzieło wykładania towarów na półki, czy prac porządkowych. W przeciwnym wypadku przełożony może zostać ukarany kwotą w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Jaką pracę jako kasjer można znaleźć w Warszawie?
Jako kasjer możemy pracować w różnych typach sklepów. Wśród przykładowych miejsc pracy należy wymienić:
- mały sklep osiedlowy;
- sklep wielkopowierzchniowy;
- kiosk;
- sklep spożywczy;
- sklep wielobranżowy;
- sklep monopolowy;
- drogeria;
- market budowlany;
- sklep komputerowy;
- piekarnia;
- cukiernia;
- sklep zoologiczny;
- sklep muzyczny;
- apteka;
- sklep odzieżowy;
- sklep obuwniczy;
- perfumeria;
- sklep z zabawkami i artykułami dziecięcymi;
- warzywniak;
- sklep mięsny;
- księgarnia;
- sklep papierniczy;
- itd.
Pracę w tych sklepach można znaleźć np. w kontakcie bezpośrednim na miejscu lub sprawdzając oferty pracy na odpowiednich serwisach internetowych. Wśród nich popularny jest GoWork.pl, a ogłoszenia o pracę na stanowisku kasjera można znaleźć pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/kasjer;st/warszawa;l