kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Poznaj sposoby na oszczędzanie bez ryzyka

Poznaj sposoby na oszczędzanie bez ryzyka

Choć nigdy nie jest za późno, aby zacząć odkładać pieniądze, nie wszystkie sposoby na oszczędzanie są jednakowo atrakcyjne. Zdecydowana większość wiąże się z pewnym ryzykiem, a tym samym zniechęca do siebie te osoby, które są pozbawione odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Czy zatem bezpieczne oszczędzanie jest w ogóle możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Co więcej, bezpieczne oszczędzanie może być doskonałym pomysłem na start, wartym zrealizowania jeszcze zanim zdecydujemy się na odważniejsze posunięcia.

Blaski i cienie konta oszczędnościowego

Choć konto oszczędnościowe kojarzy się z tym sposobem na oszczędzanie, które ma najwięcej wad i generuje najniższe zyski, nie oznacza to wcale, że jest opcją pozbawioną zalet. Nie warto ignorować stwarzanych przez nie możliwości zwłaszcza, jeśli za alternatywę dla tego rozwiązania uważamy odkładanie pieniędzy na dnie szafki z bielizną.
Samo konto oszczędnościowe należy do tych produktów bankowych, które są przeznaczone dla klientów indywidualnych. Umowa na jego prowadzenie jest zawierana na czas nieokreślony, ogromną zaletą takiego rozwiązanie jest przy tym nieskomplikowany proces zakładania konta. Przeważnie wystarcza dokument tożsamości i jedna wizyta w oddziale banku. Jeśli posiadamy już klasyczne konto, jego oszczędnościowy odpowiednich często można też otworzyć online, bez wychodzenia z domu.
Plusem konta, w porównaniu z innymi formami oszczędzania, jest otwierająca się przed jego właścicielem możliwość elastycznego dysponowania złożonymi na nim środkami. Życie bywa nieprzewidywalne i w pewnym momencie może przecież okazać się, że oszczędności są potrzebne natychmiast. Wiele osób motywuje także to, że zysk czerpany z posiadania konta oszczędnościowego jest widoczny już po pierwszej wpłacie. Nawet, jeśli nie jest on duży, świadomość tego, że pieniądze zarabiają dla nas, wprowadza w dobry nastrój.

Oszczędności dzięki lokacie bankowej

Osoby, które odstrasza niskie oprocentowanie charakterystyczne dla konta oszczędnościowego, a także te, które są pewne, że przez pewien czas nie będą musiały korzystać ze swoich oszczędności, mogą zainteresować się także lokatami bankowymi. Także one nie są gwarantami imponujących zysków i z pewnością nie doprowadzą do znaczącego powiększenia się majątku, pozwolą jednak pieniądzom pracować na siebie.
Plusem lokat jest także to, co przez wiele osób jest postrzegane jako ich wada. Zgromadzone na nich pieniądze nie mogą być wypłacane przed czasem, jeśli nie chcemy narażać się na negatywne konsekwencje (zwykle związane z utratą wypracowanego zysku). Posiadanie lokaty bankowej sprawia więc, że wnikliwiej analizuje się przyszłe wydatki rozważając, czy uzasadniają one zerwanie jej. To idealne rozwiązanie dla osób, które zarabiają sporo, mają jednak problem ze spontanicznym wydawaniem pieniędzy na produkty i usługi, które w dłuższej perspektywie okazują się być niepotrzebne. Za najbardziej opłacalne uważa się lokaty długoterminowe, choć oszczędzanie można rozpocząć korzystając z tych, które zakłada się jedynie na 3 miesiące.

Udostępnij