kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Jak sprawdzić czy biznes się opłaca

Jak sprawdzić czy biznes się opłaca

Pomysł, aby założyć własny biznes i działać na swój rachunek przychodzi do głowy wielu osobom. Jeśli praca na etacie nie daje satysfakcji i radości, a ma się kilka koncepcji tego, w jaki sposób można inaczej zmonetyzować swoją wiedzę, warto podjąć ryzyko. Założenie własnej firmy to ogromny krok w rozwoju, który nie jest łatwy, ale może dać masę radości, poszerzyć horyzonty i pozwolić zarabiać więcej. Jak sprawdzić, czy biznes się opłaca? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek.

Jak sprawdzić czy biznes się opłaca?


Skok na głęboką wodę polegający na tym, że rzuca się swoją pracę na etacie i otwiera biznes, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Lepiej robić to małymi krokami, na początku łącząc pracę na etat z działalnością. Oczywiście nie zawsze taki model jest możliwy, ale jeżeli tylko się da, naprawdę warto w taki sposób podejść do tematu. Dlaczego? Ponieważ jest to po prostu bezpieczniejsze. A przedsiębiorca potrzebuje bezpieczeństwa, ponieważ raczej nikt nie chce stracić pieniędzy i płynności finansowej. W jaki sposób można sprawdzić, czy wymyślony biznes będzie się opłacał? Na początku prowadzić go w formie działalności bez rejestracji. Trzeba tylko pamiętać o tym, że taki sposób funkcjonowania zakłada, że nie można przekraczać pewnych zarobków.

Działalność nierejestrowana


Nie od razu trzeba rejestrować swoją działalność, co łączy się z koniecznością ponoszenia opłat na ubezpieczenie zdrowotne, które jest zawsze obowiązkowe, nawet na starcie działalności. Chociaż przez pierwsze lata przedsiębiorcy mogą być zwolnieni z opłacania składek ZUS, składka na ubezpieczenie zdrowotne to również koszt kilkuset złotych. Zamiast tego można prowadzić działalność bez rejestracji, odprowadzając jedynie podatek. W ostatnich miesiącach kwota, którą można w ten sposób wypracować na działalności wzrosła i obecnie wynosi około 1500 zł. Oznacza to, że maksymalnie tyle można zarabiać, prowadząc działalność i nie rejestrując jej. Najważniejsze, aby nie przekraczać wskazanej sumy. Jest to dobry sposób dla osób, które nie są do końca przekonane do tego, że ich biznes może generować duże przychody, ale z drugiej strony nie chcą z niego rezygnować. To między innymi rozwiązanie dla wszystkich twórców, którzy tworzą rękodzieło, ozdoby, dekoracje. Mogą sprzedawać je legalnie właśnie w taki sposób.

Opłacalność działalności


Kolejny sposób na sprawdzenie, czy działalność będzie opłacalna, to pozyskanie informacji na temat tego, jak funkcjonują inne biznesy w tym obszarze. Jeżeli znajdzie się niszę, można liczyć na powodzenie. Jeżeli jednak proponuje się usługi lub sprzedaje się produkty, których na rynku jest dużo, a konkurencja jest spora, powodzenie jest zwykle mniejsze. Dobrze sprawdzić, jak wygląda to na rynku lokalnym. Decydując się na działalność, zawsze ponosi się ryzyko. Nie każda firma odniesie sukces, nawet jeżeli zrobi się bardzo rzetelny biznesplan i wszystko przemyśli. Dlatego też w taką formę zarobkowania wpisane jest pewne niebezpieczeństwo. Zanim podejmie się poważne decyzje finansowe, warto skonsultować się z doradcami, którzy pomogą w dobrym zaplanowaniu.

Udostępnij