kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

Biznes

Jak połączyć prace ze studiami? Wskazówki dla studentów szukających pracy

Jak połączyć prace ze studiami? Wskazówki dla studentów szukających pracy

Studiowanie jest jednym z bardziej intensywnych okresów w życiu. Młodzi ludzie zwykle mają wtedy do czynienia z wieloma zmianami (m.in. przeprowadzką do innego miasta, adaptacją do innego otoczenia, poznawaniem nowych ludzi itp.). Nie mniejsze są ich obowiązki. Oprócz zdobywania wykształcenia na uczelni wiele osób próbuje nabyć doświadczenia na różnych stanowiskach pracy lub praktykach. Przy napiętym grafiku zajęć często pojawia się pytanie, jak połączyć prace ze studiami. Okazuje się, że jest na to kilka sposobów.

Jaka praca dla studenta jest najlepszym rozwiązaniem?

W większych miastach – gdzie zazwyczaj wyjeżdża się na studia – nie brakuje różnego rodzaju ofert pracy. Wielu pracodawców woli też zatrudniać studentów – można więc stwierdzić, że drzwi są otwarte. Choć w większości przypadków bez doświadczenia można ubiegać się głównie o stanowisko, na którym nie zarabia się kroci, praca dorywcza daje sporo młodemu człowiekowi. Jakie są plusy z wyboru tego typu pracy? Spora grupa osób na pierwszym miejscu wymienia elastyczny grafik, dzięki któremu da się bez problemu połączyć zajęcia na uczelni ze zmianami w pracy. Studentów chętnie zatrudnia się jako sprzedawców w sklepach odzieżowych, spożywczych i wielu innych punktach. Nie brakuje też ofert pracy w restauracjach, klubach, kawiarniach lub biurach. W tym ostatnim przypadku studenci są chętnie zatrudniani do prac pomocniczych (tzw. back office), w których wykonuje się nieskomplikowane czynności z zakresu administracji i prowadzenia dokumentacji firmy.

O czym powinien pamiętać student podczas szukania pracy?

Zatrudnienie dla studenta zwykle opiera się na zajęciach dorywczych. Jeśli konkretna osoba uczy się w trybie dziennym, nie ma zbyt wiele czasu w tygodniu roboczym, by pojawiać się w pracy. Przed rozmową kwalifikacyjną warto więc dokładnie przeanalizować swój plan zajęć, by jak najdokładniej podać swoją dyspozycyjność przyszłemu pracodawcy. W ten sposób unika się różnego rodzaju nieporozumień. Dobrym rozwiązaniem jest także szukanie pracy wyłącznie na weekendy. Dzięki temu da się „nadrobić” brak dyspozycyjności w tygodniu roboczym. W przypadku studiowania zaocznie jest o wiele łatwiej znaleźć pracę – zwykle rezygnuje się wtedy z dorywczych zajęć na rzecz stałego zatrudnienia.

Jak połączyć pracę ze studiami? A może praca zdalna?

Wykonywanie swoich obowiązków online jest obecnie bardzo popularną formą pracy. Biorąc pod uwagę dość napięty grafik studenta takie rozwiązanie zdaje się praktyczne. Brak konieczności dojeżdżania w dane miejsce sprawia, że wystarczy mieć przy sobie laptop, by móc pracować z każdego miejsca. Wszelkiego rodzaju czynności biurowe, projekty realizowane dla agencji marketingowych, pisanie artykułów dziennikarskich lub copywriting – wszystko to można wykonać zdalnie. Sporym plusem tego typu prac jest to, że da się podzielić swoje obowiązki według własnego uznania. Wiele stanowisk nie ma określonych dokładnych ram czasowych, w których należy być do dyspozycji, a więc można pracować w elastyczny sposób. Dwugodzinne okno między zajęciami a może nagle odwołany wykład? Warto wtedy wykorzystać czas na pracę zdalną.

Udostępnij