kongresprawapracy.pl

Blog w tematyce biznesu, finansów i pracy.

BiznesPraca

Najlepiej zarabiające zawody świata – programiści

Najlepiej zarabiające zawody świata – programiści

Jak wysokie są zarobki programistów? To pytanie zadaje sobie wielu programistów i wszystkich, którzy chcą nim zostać. Najlepiej opłacanym krajem dla programistów są Stany Zjednoczone, gdzie średnie roczne zarobki w branży IT w zeszłym roku wynosiły około 110 638 USD. Najlepiej zarabiające zawody na świecie to zawody związane z IT.

Branża IT — programiści

Często zdarza się, że gdy zdobędziesz wystarczające doświadczenie w danej dziedzinie, możesz awansować w swojej pracy i uzyskać nowy tytuł zawodowy — bez względu na to, gdzie pracujesz i jakich narzędzi używasz. Środowisko programistów nie jest wyjątkiem. W związku z tym wskazane jest, aby najpierw zdefiniować różne typy programistów na podstawie doświadczenia, aby następnie przejść do odpowiednich standardów wynagrodzeń. Zasadniczo programiści i programiści dzielą się na trzy typy: programiści początkujący, programiści niższego poziomu i programiści wyższego szczebla.

Początkujący programiści

Początkujący programiści to ci, którzy dopiero zaczynają tworzyć oprogramowanie. Mogą to być programiści, którzy właśnie ukończyli studia lub po prostu ukończyli kurs online.

Z tego powodu zwykle szukają (i otrzymują) prostych, mało wymagających prac. Zadania te zazwyczaj obejmują proste zadania programistyczne. Przez większość czasu praca jest mocno oparta na nauce — początkujący programiści mają przełożonych, którzy nadzorują ich pracę, korygują wszelkie błędy, wyjaśniają niejasności, odpowiadają na pytania, a w międzyczasie pomagają nowicjuszom w nauce.

Młodsi programiści (junior)

Juniorzy to prawdopodobnie najliczniejsza grupa programistów.

Początkujący programista „staje się” młodszym programistą po zdobyciu pewnego poziomu doświadczenia. Nie ma określonych ram czasowych ani osiągalnego celu, który automatycznie przekwalifikowałby początkującego programistę na młodszego programistę.

Młodsi programiści są zwykle postrzegani jako osoby, które już zdecydowały się na swoją ścieżkę kariery w tworzeniu oprogramowania — wszystko, co teraz pozostaje do zrobienia, to praktyka. Tych programistów zatrudniają najczęściej start-upy. Ponieważ mają już podstawową wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, mogą być cennym uzupełnieniem zespołu, a następnie dalej się rozwijać i uczyć z samą firmą.

Wynagrodzenie młodszego programisty jest zwykle traktowane jako ogólny przewodnik po tym, czego programista powinien się spodziewać. Młodszym programistą może być każdy, kto ma od kilku do kilkunastu lat doświadczenia. Oznacza to również, że ich pensje są dość zróżnicowane — dużo w zależności od wspomnianego doświadczenia, miejsca pracy, złożoności zadania itp.

Programiści — poziom seniora

Ostatnia kategoria programistów, czyli seniorzy, uważana jest za najbardziej wpływowych i doświadczonych profesjonalistów w tej dziedzinie. To ludzie, którzy pracują w najlepszych firmach, programując i rozwijając jedne z najbardziej zaawansowanych programów na świecie. Są też grupą, na której spoczywa największa odpowiedzialność. Oprócz normalnej pracy bardziej doświadczeni programiści często mają za zadanie zarządzanie mniej doświadczonym członkami zespołu, rozwiązywanie złożonych zadań, których nikt inny nie jest w stanie rozwiązać, udział w różnych zadaniach pobocznych.

Wynagrodzenie programisty według języków programowania

Oczywiście to, ile zarabia programista, zależy nie tylko od tego, gdzie pracuje, ale także od używanych języków programowania. To pokazuje, że mediana pensji programistów znających F# jest najwyższa. Programiści, którzy opanowali PHP, mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie. Pomiędzy nimi znajdują się języki programowania Scala, Erlang, Go, Ruby, Objective-C lub Kotlin.

Udostępnij